
Laremid 2mg 20 tabletek
Laremid jest lekiem przeciwbiegunkowym silnie działającym. Działanie utrzymuje się do około 24 godzin. Wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód...
Octenisept® (0,10 g + 2 g)/ 100 g to lek w postaci bezbarwnego płynu dezynfekującym do stosowania na skórę, wydawany bez przepisu lekarza. Zabija bakterie, grzyby i wirusy w czasie 1 minuty.
Octenisept® może być stosowany u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
Płyn do odkażania ran, do powierzchniowych ran, błon śluzowych i skóry w sprayu zapewnia bezbolesną aplikację. Zalecane jest jego stosowanie przy każdej zmianie opatrunku poprzez nakładanie bezpośrednio na ranę. Produktem leczniczym można płukać jamę ustną, bądź w połączeniu z aplikatorem dopochwowym, stosować do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych bądź odkażać zmienioną chorobową skórę.
Produkt leczniczy Octenisept® zawiera 2 substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek, który działa na powierzchni rany i skóry, i fenoksyetanol działający w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych. Zawarte w leku octenidyna jest skuteczna wobec bakterii, grzybów, drożdżaków oraz wirusów, w tym lekoopornych. Nie traci ona skuteczności pod wpływem obciążeń białkowych np. krew, wysiłek; jednocześnie charakteryzując się wysoką tolerancją tkankową i układową. Octenidyna to substancja bezpieczna dla alergików, dzieci i osób z wrażliwą skórą.
Mikrobiologiczna skuteczność leku została udowodniona zarówno w badaniach klinicznych, jak i laboratoryjnych. Jego działanie polegające na niszczeniu mikroorganizmów i inaktywowaniu wirusów utrzymuje się przez godzinę, co zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych.
Wskazania
Lek Octenisept® stosuje się u dorosłych i dzieci w każdym wieku:
Skład
Co zawiera lek Octenisept® płyn 50 ml?
100 g płynu zawiera:
substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek (Octenidinum dichydrochloridum ) 0,10 g, fenoksyetanol (Phenoxyethanolum) 2,00 g,
pozostałe składniki: kokamidopropylobetaina roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Działanie
Bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować, tak jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek Octenisept® stosuje się na skórę. Zalecane jest stosowanie w postaci nierozcieńczonej.
Lek należy nanosić na leczone obszary skóry minimum 1 raz na dobę poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem lub za pomocą przymoczka, zapewniając całkowite nawilżenie.
Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi, należy dokładnie zwilżyć gazikiem nasączonym lekiem lub zwilżone poprzez rozpylenie produktu leczniczego bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe.
Pozostawić na skórze co najmniej 1 minutę (wskazane jest przedłużenie czasu do 5 minut) oraz zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni.
Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp
Produkt leczniczy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Antyseptyka powierzchownych ran
Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem przy każdej zmianie opatrunku.
W ranach z wysiękiem lek należy używać w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę (wskazane jest przedłużenie czasu do 5 minut).
Pielęgnacja szwów pooperacyjnych
Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem każdorazowo przy zmianie opatrunku.
Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym lekiem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Preparat działa odkażająco i znieczulająco.
Antyseptyka błony śluzowej pochwy
Zwilżyć lekiem powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny
Preparatem leczniczym należy zwilżyć powierzchnię błony śluzowej żołędzi prącia. Należy zapewnić kontakt leki z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać intensywnie 20 ml leku Octenisept® przez 20 sekund.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego
Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego lekiem.
Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół.
Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych.
Nie należy stosować produktu leczniczego Octenisept® do płukania jamy brzusznej.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym oraz na butelce. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Okres ważności po otworzeniu opakowania 3 lata.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Działania niepożądane
Lek ten, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, co nie oznacza, że u każdego one wystąpią.
Po zwilżeniu błony śluzowej pochwy w rzadkich przypadkach może wystąpić odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia.
Po płukaniu jamy ustnej przez około 1 godzinę utrzymuje się gorzki smak (wynika to z działa leku).
Interakcje
Leku Octenisept® nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.
Octenisept® jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek do stosowania wyłącznie na skórę.
W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz).
Należy stosować ostrożnie u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków.
Lek może powodować ciężkie zmiany skórne. Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że roztwór nie pozostaje na skórze dłużej, niż to konieczne (dotyczy to również materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z pacjentem).
Leku nie należy stosować do oka. W razie kontaktu leku z oczami należy niezwłocznie przepłukać je dużą ilością wody.
Nie zaleca się stosowania leku Octenisept® do wnętrza ucha.
Nie należy dopuszczać do połykania leku.
Stosowanie roztworu wodnego oktenidyny (0,1%, z fenoksyetanolem lub bez) do odkażania skóry przed zabiegami inwazyjnymi wiązało się z ciężkimi reakcjami skórnymi u wcześniaków z małą masą urodzeniową.
Przed rozpoczęciem dalszych etapów interwencji należy usunąć wszelkie nasączone roztworem materiały, osłony lub fartuchy.
Nie należy stosować nadmiernych ilości ani nie należy dopuszczać do gromadzenia się roztworu w fałdach skóry lub pod pacjentem oraz do kapania na podkłady lub inne materiały, które stykają się bezpośrednio z ciałem pacjenta.
Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że oktenidyny dichlorowodorek w leku Octenisept® występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Octeniseptu® nie należy stosować w pierwszych 3 miesiącach ciąży, ze względu na brak danych klinicznych dotyczących pierwszych 3 miesięcy ciąży oraz z powodu ogólnych środków ostrożności. Lek można stosować w pozostałym okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.
Lek Octenisept® należy usunąć z okolic piersi przed karmieniem piersią, aby zapobiec przyjęciu leku przez noworodka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podmiot odpowiedzialny
Schülke & Mayr GmbH
Robert Koch Strasse 2
22851 Norderstedt, Niemcy
Dystrybutor
Schulke Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 132
02-305 Warszawa
16 innych produktów w tej samej kategorii:
Laremid jest lekiem przeciwbiegunkowym silnie działającym. Działanie utrzymuje się do około 24 godzin. Wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód...
ALTACET - żelSkład:1 g żelu zawiera 10 mg octanowinianu glinu.Działanie:Preparat do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym,...
UniGel Apotex to wyjątkowy sposób leczenia zarówno drobnych skaleczeń i otarć, jak również trudno gojących się ran, oparzeń oraz owrzodzeń...
Wskazania: Dolegliwości bólowe o lekkim i średnim nasileniu, np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, gorączka, dolegliwości towarzyszące grypie i...
Hipoalergiczne plastry okulistyczne w wersji junior z kolorowym nadrukiem
Lek rozkurczowy, który zmniejsza ból towarzyszący skurczom: narządów jamy brzusznej, przewodu pokarmowego (żołądka i jelit), dróg moczowych i...
Skład: Substancja czynna: 1 tabl. musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg kwasu askorbowego. Wskazania: Bóle o słabym lub...
Wskazania: Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Produkt leczniczy...
Przeznaczony do kompleksowego leczenia wszawicy wywołanej przez wesz głowową. - jednorazowa aplikacja - bez konieczności wykonania powtórnego...
Skinsept Pur to preparat do odkażania skóry przed operacjami, iniekcjami, punkcjami, pobraniem krwi, szczepieniami i zmianami opatrunku. Skład 100...
Wyrób medyczny w postaci hydrożelu, którego stosowanie wspomaga proces leczenia ran i oparzeń. Chroni ranę przed wysychaniem i jednocześnie...
Wyrób medyczny, Do eliminacji wszy i gnid u dzieci powyżej 2 roku życia i dorosłych. Skład W skład zestawu wchodzą: Pipi Nitolic, 50 ml - spray...
chroni i amortyzuje przed ocieraniem, aby przynieść natychmiastową ulgę w bólu, izoluje ranę od wody, brudu i bakterii, aby zapobiegać infekcji,...
Naproxen Aflofarm stosowany jest w leczeniu dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak: - ból towarzyszący chorobom mięśni...
Heviran Comfort to lek o działaniu przeciwwirusowym, który stosuje się przy nawrotach opryszczki warg i twarzy, wywołanej przez wirusa opryszczki...
Octenisept® jest lekiem w postaci płynu dezynfekującego o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Preparat przeznaczony do...
error Chwilowo nie możesz polubić tej opinii