Aspargin 50 tabletek
 • Aspargin 50 tabletek

Aspargin 50 tabletek

FILOFARM
7,50 zł
Brutto
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie
0 recenzje
1812
2 szt.

Aspargin® zawiera dobrze przyswajalną mieszaninę soli magnezowej i potasowej kwasu asparaginowego. Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, pośredniczy w wytwarzaniu i transporcie energii w organizmie. Jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności z koncentracją, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych. Potas uczestniczy w czynności układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w przewodnictwie nerwowo mięśniowym. Niedobór potasu stanowi zagrożenie dla prawidłowej czynności układu krwionośnego, wydalniczego i regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej (odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowego ciśnienia i kwasowości krwi). Kwas asparaginowy bierze udział w przekazywaniu bodźców w ośrodkowym układzie nerwowym.  

Wskazania do stosowania Aspargin

Uzupełnianie niedoboru magnezu i potasu (gdy nie jest konieczne podawanie drogą dożylną):

 • przy niemiarowościach i nadpobudliwości serca – zwłaszcza na tle niedoboru magnezu i potasu;
 • profilaktycznie w chorobie niedokrwiennej serca, przy zagrożeniu zawałem;
 • w rekonwalescencji pozawałowej;
 • po przebytych chorobach zakaźnych lub zabiegach chirurgicznych, w przebiegu których doszło do utraty magnezu i potasu;
 • jako lek przeciwdziałający niepożądanym skutkom długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych i leków moczopędnych (np. tiazydów, furosemidu).

Skład:

 • magnezu wodoroasparaginian (czterowodny) 250 mg (co odpowiada 17 mg magnezu);
 • potasu wodoroasparaginian (półwodny) 250 mg (co odpowiada 54 mg potasu).
 • skrobia ziemniaczana, sacharoza, ultraamylopektyna, magnezu stearynian, talk.
Zanim zastosuje się Aspargin:

Nie należy stosować leku Aspargin® jeśli występuje:
nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hipermagnezemia, hiperkaliemia (nadmiar magnezu lub potasu we krwi), ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy od 30 ml/min), zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (blok), bradykardia (zbyt wolna praca serca), myasthenia gravis (rzadka choroba, której towarzyszy zwiotczenie mięśni), znaczne niedociśnienie tętnicze krwi.

Zachować szczególną ostrożność stosując Aspargin® jeśli:

 • występuje ostre odwodnienie,
 • doszło do rozległego zniszczenia tkanek (np. oparzenia dużych powierzchni ciała).

Podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować poziom potasu i magnezu w surowicy (lekarz zaleci wykonanie odpowiednich analiz).

Stosowanie leku Aspargin® z jedzeniem i piciem:

Lek należy przyjmować po posiłku.

Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek:

Stosowanie leku Aspargin® u dzieci:

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Stosowanie leku Aspargin® u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby:

Leku Aspargin® nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek

Stosowanie leku Aspargin® u pacjentów w podeszłym wieku:

Nie ma konieczności zmian sposobu podawania i dawkowania leku u pacjentów po 65. roku życia.

Ciąża:

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Karmienie piersią:

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.

Stosowanie innych leków:

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Leku nie należy podawać jednocześnie z fosforanami i związkami wapnia, gdyż zawarty w nim magnez wykazuje antagonizm w stosunku do tych związków. Sole magnezu zmniejszają wchłanianie niektórych antybiotyków, np. tetracyklin; należy zachować co najmniej 3-godzinną przerwę pomiędzy podaniem tych leków. Magnez zmniejsza wchłanianie związków żelaza, fluoru, fluorochinolonów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Glikozydy naparstnicy (leki nasercowe) stosowane w połączeniu z potasem mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Leku nie należy stosować jednocześnie z atropiną lub hioscyjaminą, gdyż wzrasta ryzyko owrzodzeń jelita, możliwych przy doustnym przyjmowaniu soli potasu. Leki moczopędne (amiloryd, spironolakton, triamteren) oraz inhibitory konwertazy angiotensyny (leki stosowane w chorobach układu krążenia, np. kaptopryl i enalapryl) powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Kortyzon zmniejsza skutki działania potasu. Zawarty w preparacie potas zmniejsza wchłanianie witaminy B12.

3. Jak stosować Aspargin®

Aspargin® należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, przeciętnie stosuje się od 1 do 2 tabletek 2 do 3 razy dziennie, doustnie, po posiłku, co odpowiada od 108 mg do 324 mg potasu na dobę oraz od 34 mg do 102 mg magnezu na dobę. W przypadku wrażenia, że działanie leku Aspargin® jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.  

W przypadku zażycia większej dawki leku Aspargin® niż zalecana:

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Objawy zatrucia: zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, zaburzenia oddechu, spadek ciśnienia krwi, drgawki, nużliwość mięśni, uczucie znużenia, opadanie powiek.

W przypadku pominięcia dawki leku Aspargin®:

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Aspargin® może powodować działania niepożądane.

Lek może spowodować zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (zaburzenia pracy serca). Niekiedy po stosowaniu leku mogą wystąpić nudności i biegunka, które zwykle ustępują samoistnie, a także zaczerwienienie skóry, bezsenność, osłabienie mięśniowe. W przypadku wystąpienia ciężkich objawów niepożądanych należy zwrócić się do lekarza.U niektórych osób w czasie stosowania leku Aspargin® mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.  

5. Przechowywanie leku Aspargin®

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Nie należy stosować leku Aspargin® po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej tj. od 15°C do 25°C, w suchym miejscu. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Chronić od wilgoci.

producent : Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Filofarm

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

16 innych produktów w tej samej kategorii: