
Xylometazolin 0.05% krople do nosa
Preparat stosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, znosi obrzęk, hamuje przekrwienie błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej,...
Fenistil
(Dimetindeni maleas)krople doustne, roztwór, 1 mg/ml
Skład:1 ml kropli doustnych zawiera: substancję czynną: maleinian dimetindenu 1 mg i substancje pomocnicze: glikol propylenowy, kwas benzoesowy, edetynian sodu, wodorofosforan sodu dziesięciowodny, kwas cytrynowy jednowodny, sól sodowa sacharyny, woda oczyszczona.
Fenistil®
to preparat należący do grupy leków przeciwhistaminowych, których podstawową rolą terapeutyczną jest leczenie dokuczliwych objawów alergicznych.
Jak działa Fenistil®
Preparat Fenistil® hamuje działanie histaminy - związku odpowiedzialnego za reakcje alergiczne. Wykazuje właściwości przeciwświądowe, przeciwobrzękowe i przeciwuczuleniowe.
Po podaniu doustnym, działanie preparatu rozpoczyna się po 30-60 minutach i utrzymuje się przez 8 do 12 godzin.
Fenistil® krople doustne stosuje się do leczenia objawów chorób alergicznych:
skóry: pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego układu oddechowego: sezonowy nieżyt nosa, katar sienny i alergiczny.
Preparat stosowany jest do leczenia objawowego alergii pokarmowych oraz polekowych, jak również:
łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie) może być stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów.
Profilaktycznie w zapobieganiu reakcji alergicznych występujących po znieczuleniu.
Nie należy stosować leku Fenistil® w postaci kropli doustnych: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników.
Zachować szczególną ostrożność stosując lek Fenistil®
Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek:
Lek należy stosować ostrożnie zwłaszcza u pacjentów:
Ciąża
Dopuszcza się stosowanie leku Fenistil® krople doustne w okresie ciąży w przypadku ściśle określonych wskazań, na zlecenie lekarza.
Karmienie piersią:
Preparatu Fenistil® krople doustne nie należy podawać kobietom karmiącym piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Preparat Fenistil® używany w zalecanych dawkach zwykle nie wpływa na zdolność koncentracji. Niektórzy pacjenci odczuwają zmęczenie i są mniej sprawni, zwłaszcza gdy przyjmują lek rano. Ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują Fenistil® krople i prowadzą pojazdy mechaniczne lub wykonują czynności wymagające skupienia (np. obsługa maszyn).
Stosowanie innych leków:
Fenistil® krople doustne może potęgować działanie środków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, leki uspokajające, alkohol).
Fenistil® nasila działanie leków przeciwdepresyjnych oraz leków przeciwcholinergicznych - zwiększa ryzyko napadu jaskry, zatrzymania moczu toteż u pacjentów z jaskrą, z zatrzymaniem moczu spowodowanym przerostem gruczołu krokowego powinien być stosowany z wyjątkową ostrożnością.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Dawka dobowa wynosi 3 - 6 mg dimetindenu w 3 równych dawkach. Zaleca się stosowanie po 20 do 40 kropli (1mg/1ml) 3 razy na dobę. U pacjentów ze skłonnością do senności należy stosować 40 kropli przed snem i 20 kropli rano, przy śniadaniu.
Dzieci poniżej 12 roku życia
Lek należy podawać 3 razy na dobę według poniższego schematu:
Wiek |
Krople 1 mg/ml |
Dawka jednorazowa w mg |
1 miesiąc - 1 rok |
0,15 - 0,5 mg |
3 - 10 kropli |
1 - 3 lata |
0,5 - 0,75 mg |
10 - 15 kropli |
3 - 12 lat |
0,75 - 1,0 mg |
15 - 20 kropli |
20 kropli = 1 ml = 1 mg dimetindenu |
Leku Fenistil® krople doustne nie należy poddawać działaniu wysokich temperatur. Lek dodawać do butelki z ciepłym pokarmem bezpośrednio przed karmieniem. Jeśli niemowlę jest karmione łyżeczką, krople można podawać nierozcieńczone, na małej łyżeczce do herbaty. Krople Fenistil® mają przyjemny smak.
Jak każdy lek, lek Fenistil® krople doustne może powodować działania niepożądane.
Fenistil® w postaci kropli doustnych rzadko powodować może objawy zmęczenia i przemijającej senności. Sporadycznie może wystąpić wysypka skórna, obrzęk twarzy i gardła, spłycony oddech, skórcze mięśni.
Obserwuje się czasem bóle głowy, objawy pobudzenia, nudności, objawy pochodzące z układu pokarmowego, suchość w ustach i zawroty głowy.
Należy także poinformować lekarza o innych objawach niepożądanych, które mogą być spowodowane stosowaniem leku Fenistil® krople doustne, a nie są wymienione w tej ulotce.
Lek Fenistil® krople doustne należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Butelkę przechowywać w opakowaniu.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności.
Dostępne opakowania: 20 ml
Producent: Novartis
16 innych produktów w tej samej kategorii:
Preparat stosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, znosi obrzęk, hamuje przekrwienie błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej,...
*Oferta ważna do wyczerpania zapasówLek przeciwalergiczny dla dorosłych i dzieci powyżej 2 r.ż.: - łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony...
Wyrób medyczny Zalecany do mechanicznego usuwania alergenów z jamy nosowej. Woda morska oczyszcza jamę nosową i usuwa nadmiar śluzu, ułatwiając w...
Aleric Spray stosowany jest w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zwanego także...
Skład:1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera: substancję czynną – 5mg desloratadyny oraz substancje pomocnicze: polakrylina...
Wyrób medyczny Ectoclarin to spray do nosa dedykowany profilaktyce i leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Skutecznie łagodzi typowe objawy,...
Nasometin Control stosuje się przy leczeniu objawów zdiagnozowanego sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, inaczej nazywanego...
Wskazania Profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji, w leczenie osteoporozy, wspomagająco w...
Skład preparatu: 1 tabletka zawiera: Wapń elementarny 500 mg (węglan wapnia -1250 mg); Witamina D3 (cholecalcyferol - 5 jug); Magnez 50 mg (tlenek...
Lek Clatra Allergy zawiera substancję czynną bilastynę. Jest stosowany w celu złagodzenia objawów kataru siennego (kichanie, świąd, katar, zatkany...
Działanie Olej z nasion wiesiołka zawarty w kapsułce posiada udowodnione działanie antyalergiczne dzięki wysokiej zawartości kwasu g-linolenowego....
W przypadku gdy wydzielanie cieczy łzowej jest zaburzone lub gdy skład cieczy łzowej jest nieprawidłowy ze względu na niedostateczną zawartość...
Nasometin Control stosuje się przy leczeniu objawów zdiagnozowanego sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, inaczej nazywanego...
AlergoTeva 5 mg jest lekiem. Zawiera w składzie substancję czynną desloratadynę. Stosowany jest podczas występowania alergii, takich jak: kichanie,...
Lek Allertec Effect zawiera substancję czynną bilastynę, która działa przeciwhistaminowo. Allertec Effect stosuje się przeciwalergicznie w celu...
Wskazania do stosowaniaLeczenie i profilaktyka objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i...
error Chwilowo nie możesz polubić tej opinii