Fenistil krople 1 mg/1ml 20 ml
  • Fenistil krople 1 mg/1ml 20 ml

Fenistil krople 1 mg/1ml 20 ml

24,95 zł
Brutto
1719
20 szt.

Fenistil

(Dimetindeni maleas)krople doustne, roztwór, 1 mg/ml

Skład:1 ml kropli doustnych zawiera: substancję czynną: maleinian dimetindenu 1 mg i substancje pomocnicze: glikol propylenowy, kwas benzoesowy, edetynian sodu, wodorofosforan sodu dziesięciowodny, kwas cytrynowy jednowodny, sól sodowa sacharyny, woda oczyszczona.

Fenistil®

to preparat należący do grupy leków przeciwhistaminowych, których podstawową rolą terapeutyczną jest leczenie dokuczliwych objawów alergicznych.

Jak działa Fenistil®
Preparat Fenistil® hamuje działanie histaminy - związku odpowiedzialnego za reakcje alergiczne. Wykazuje właściwości przeciwświądowe, przeciwobrzękowe i przeciwuczuleniowe.
Po podaniu doustnym, działanie preparatu rozpoczyna się po 30-60 minutach i utrzymuje się przez 8 do 12 godzin.

Fenistil® krople doustne stosuje się do leczenia objawów chorób alergicznych:
skóry: pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego układu oddechowego: sezonowy nieżyt nosa, katar sienny i alergiczny.
Preparat stosowany jest do leczenia objawowego alergii pokarmowych oraz polekowych, jak również:
łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie) może być stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów.
Profilaktycznie w zapobieganiu reakcji alergicznych występujących po znieczuleniu.

Nie należy stosować leku Fenistil® w postaci kropli doustnych: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników.

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Fenistil®

Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek:

Lek należy stosować ostrożnie zwłaszcza u pacjentów:

  • z jaskrą,
  • zatrzymaniem moczu spowodowanym, np. przerostem gruczołu krokowego,
  • w wieku poniżej 1 roku życia, gdyż tak jak w przypadku innych leków przeciwhistaminowych, podawanie kropli Fenistil® niemowlętom, wymaga szczególnej ostrożności i bezpośredniej kontroli lekarskiej. Silny efekt uspokajający wywoływany przez te leki może wiązać się z incydentami bezdechu podczas snu.

Ciąża

Dopuszcza się stosowanie leku Fenistil® krople doustne w okresie ciąży w przypadku ściśle określonych wskazań, na zlecenie lekarza.

Karmienie piersią:

Preparatu Fenistil® krople doustne nie należy podawać kobietom karmiącym piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Preparat Fenistil® używany w zalecanych dawkach zwykle nie wpływa na zdolność koncentracji. Niektórzy pacjenci odczuwają zmęczenie i są mniej sprawni, zwłaszcza gdy przyjmują lek rano. Ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują Fenistil® krople i prowadzą pojazdy mechaniczne lub wykonują czynności wymagające skupienia (np. obsługa maszyn).

Stosowanie innych leków:

Fenistil® krople doustne może potęgować działanie środków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, leki uspokajające, alkohol).
Fenistil® nasila działanie leków przeciwdepresyjnych oraz leków przeciwcholinergicznych - zwiększa ryzyko napadu jaskry, zatrzymania moczu toteż u pacjentów z jaskrą, z zatrzymaniem moczu spowodowanym przerostem gruczołu krokowego powinien być stosowany z wyjątkową ostrożnością.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Dawka dobowa wynosi 3 - 6 mg dimetindenu w 3 równych dawkach. Zaleca się stosowanie po 20 do 40 kropli (1mg/1ml) 3 razy na dobę. U pacjentów ze skłonnością do senności należy stosować 40 kropli przed snem i 20 kropli rano, przy śniadaniu.

Dzieci poniżej 12 roku życia


Lek należy podawać 3 razy na dobę według poniższego schematu:

Wiek

Krople 1 mg/ml

Dawka jednorazowa w mg

1 miesiąc - 1 rok

0,15 - 0,5 mg

3 - 10 kropli

1 - 3 lata

0,5 - 0,75 mg

10 - 15 kropli

3 - 12 lat

0,75 - 1,0 mg

15 - 20 kropli

20 kropli = 1 ml = 1 mg dimetindenu

   

Leku Fenistil® krople doustne nie należy poddawać działaniu wysokich temperatur. Lek dodawać do butelki z ciepłym pokarmem bezpośrednio przed karmieniem. Jeśli niemowlę jest karmione łyżeczką, krople można podawać nierozcieńczone, na małej łyżeczce do herbaty. Krople Fenistil® mają przyjemny smak.

Jak każdy lek, lek Fenistil® krople doustne może powodować działania niepożądane.


Fenistil® w postaci kropli doustnych rzadko powodować może objawy zmęczenia i przemijającej senności. Sporadycznie może wystąpić wysypka skórna, obrzęk twarzy i gardła, spłycony oddech, skórcze mięśni.
Obserwuje się czasem bóle głowy, objawy pobudzenia, nudności, objawy pochodzące z układu pokarmowego, suchość w ustach i zawroty głowy.

Należy także poinformować lekarza o innych objawach niepożądanych, które mogą być spowodowane stosowaniem leku Fenistil® krople doustne, a nie są wymienione w tej ulotce.

Lek Fenistil® krople doustne należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Butelkę przechowywać w opakowaniu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności.

Dostępne opakowania: 20 ml

Producent: Novartis

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

16 innych produktów w tej samej kategorii: